Nytt lokale: Daglig leder for Kongshaugen brukthandel, Ørjan Bjerkadal (f.v) og vaksinekoordinatorene Anita Arnulfsdatter Valen og Lise Skogen Beck. Foto: Henrik Einangshaug
Malvik kommune flytter koronavaksineringen fra Bruket kulturhus til Malvik Senter etter påske.
Malvik kommune har til nå koronavaksinert sine innbyggere på Bruket kulturhus, men det blir det nå slutt på. Onsdag 31. mars settes siste vaksinedose på kulturhuset, og fra og med 6. april skal kommunens innbyggere til Malvik Senter for å få sine doser med koronavaksine.
- Det tror jeg blir veldig bra, for da kan vi øke kapasiteten litt, og det er forventet at vi skal få flere vaksiner etter hvert, så det blir veldig gunstig, sier vaksinekoordinator i Malvik Kommune, Anita Arnufsdatter Valen.
Slutt: Straks er det slutt på vaksineringen ved Bruket Kulturhus. Foto: Henrik Einangshaug
Større lokale
Selv om det fortsatt gjenstår noen dager med vaksinering på Bruket kulturhus, er kommunen allerede godt i gang med å få det nye lokalet klart til etter påske. Vaksineringen vil foregå i lokalene Kongshaugen brukthandel har holdt til i, innerst inne i 1. etasjen på senteret. I lokalet er det større plass både til oppbevaring av utstyr, og man får økt opp fra dagens kapasitet på 30 plasser.
- Sånn som vi har satt det opp nå, så har vi plass til cirka 50, sier Valen.
Et større lokale vil komme godt med i tiden som kommer, for selv om mye fortsatt er usikkert, forventes det å komme flere vaksinedoser i tiden fremover.
Malvik Senter: Snart kan du bli vaksinert inne på Malvik Senter. Foto: Henrik Einangshaug
- Det er veldig uforutsigbart hva vi får, vi hører bare det som blir sentralt, at dem forventer at det skal komme flere vaksiner etter hvert nå i løpet av april.
Folk er glade for å få vaksinen
Til nå er i alt fire koronavaksiner blitt godkjent for bruk i Norge, men kun vaksinene fra Pfizer og Moderna benyttes i Norge nå. Vaksinen fra AstraZeneca er som kjent satt på pause, mens vaksinen fra Johnson og Johnsons kommer først i slutten av april, bekrefter FHI overfor Dagbladet. Hendelsene med AstraZeneca vaksinen har også de som vaksinerer befolkningen merket.
- Det sier seg selv at det har skapt litt bekymring, men når den ble satt på pause, så ble det ikke noe tema, for det var ikke den vaksinen vi lenger satt. Det eneste vi merket når dem kom på vaksinesenteret, var at dem spurte hvilken vaksine dem får.
Er det mye glede blant de som får vaksinen?
- Folk blir kjempeglade når dem får vaksine, det er opplevelsen vi som setter vaksinene har. Dem er så glad, for nå er dem i gang, og nå har dem fått vaksinene sine.
Klar oppfordring til deg som skal vaksineres
Kommunen vil de to kommende ukene motta henholdsvis 162 og 378 vaksinedoser. Arnulfsdatter Valen har derimot en klar oppfordring til deg som skal inn for å ta vaksinen.
- Kom til oppsatt tid, ikke kom for tidlig. Noen er litt ivrige og kommer i god tid i forveien, men vi har ingen venteplass her. Vi vil gjerne at dem kommer til dem har time.
Hør hele intervjuet med Anita Arnulfsdatter Valen her:
En informasjonskapsel er en mekanisme der din nettleser kan ta vare på informasjon den får fra nettsider, for så å sende disse tilbake til nettsidene igjen senere. Dette gjøres automatisk uten at brukeren trenger å tenke på det.
Informasjonskapslene kan ha flere funksjoner, for eksempel å holde rede på innstillinger, hvilken bruker du er logget inn som, hva du har tilgang til, hjelp til å sørge for at du får tilsendt riktig innhold, sporing av annonsevisninger og annet.
Informasjonskapsler gjør det mulig å holde rede på slike innstillinger og annet over tid, slik at informasjonen er lettere tilgjengelig ved gjentatte besøk til nettstedet. Informasjonskapslene brukes også til midlertidig håndtering av brukerspesifikk informasjon når man besøker forskjellige deler av samme nettsted.
To eksempler fra de mange funksjonene nettstedet bruker informasjonskapsler for å vedlikeholde: Én informasjonskapsel brukes for å huske innstilling for lydstyrke på videoavspilleren, en annen brukes for å huske om du har krysset vekk denne boksen med informasjon, slik at du ikke trenger å se den igjen neste gang du besøker dette nettstedet fra samme nettleser som du bruker nå.
Informasjonskapsler lagres automatisk av nettleseren din som små tekstfiler på din datamaskin. Du kan selv endre innstillinger for hvordan informasjonskapsler skal håndteres i din nettleser.
Informasjonskapsler kan leveres av alle typer innhold på nettstedet, både tekstsider, bilder og annet. Informasjonskapslene sendes kun tilbake til det nettstedet du fikk dem fra, ikke til andre nettsteder.
Mange nettsteder, dette inkludert, fungerer ikke som de skal dersom du ikke tillater bruk av informasjonskapsler.
Dette nettstedet lagrer informasjonskapsler for å håndtere tre nivåer av funksjonalitet:
Kritiske informasjonskapsler brukes til å holde rede på brukerinformasjon, tilgang, noen personlige innstillinger og annet. Uten disse fungerer ikke nettstedet som det skal.
Analyse-informasjonskapsler brukes for å holde rede på trafikk på nettstedet, hvilke deler av det som er mest populært, hvilke deler som brukes mest og annet. Deler av disse er tredjepart informasjonskapsler
levert av eksterne tjenesteleverandører. Informasjonskapsler for analytisk funksjon brukes for å forbedre nettstedet (som er under stadig utvikling), men disse er ikke kritiske for nettstedets funksjonalitet.
Annonse-informasjonskapsler brukes av interne og tredjeparts annonsesystemer for å holde oversikt over og spore visninger av annonser.
Det er lovpålagt krav om at denne informasjonen gjøres tilgjengelig for deg som bruker av nettsteder som benytter slike informasjonskapsler.
Teknisk info
Når du besøker et nettsted vil webserveren logge noe teknisk info som din IP-adresse, hvilken nettleser du bruker og tidspunktet for hver gang du forespør data fra serveren, altså når du klikker på en intern lenke og laster
en ny nettside eller tilhørende data som skrifttyper, bilder, ulike script som kreves for at nettsiden skal fungere.
Disse dataene spares bare en viss tidsperiode for å kunne utføre feilsøking og feilretting i systemene, og deles aldri med avisens ansatte eller tredjepart.
Brukerinformasjon
Vi lagrer noe informasjon om deg som bruker. På dette nettstedet lagres ingen sensitiv informasjon, men enkel kontaktinformasjon som du gir fra deg når du oppretter en brukerkonto eller kjøper tjenester i nettavisen
vil lagres i våre databaser. Dette er nødvendig for å kunne levere tjenestene til deg. Disse dataene slettes når du sletter din brukerkonto.
Hvem lagrer vi data om?
Vanlige besøkende/lesere:
Hvis du besøker dette nettstedet uten å ha registrert en brukerkonto eller abonnement, lagres følgende data om deg:
Noe teknisk informasjon som IP-adresse og nettleser lagres i webserveren sine logger. Denne tekniske informasjonen spares i 180 dager, og er nødvendig for at tjenesten skal fungere og for å ivareta sikkerheten.
Disse dataene utleveres aldri til hverken avisens ansatte eller tredjeparter.
Google Analytics teller sidevisninger for å opprettholde en besøksstatistikk. Denne informasjonen er anonymisert og kan ikke brukes for å spore deg.
Enkelte tredjepartstjenester som nedlastede skrifttyper og script kan logge din IP-adresse og annen informasjon på eksterne servere.
En informasjonskapsel settes for å identifisere deg som bruker mens du surfer på nettsidene. Denne slettes når du lukker nettleseren din, eller senest etter 360 minutter med inaktivitet.
Innloggede brukere og abonnenter:
Hvis du velger å opprette en brukerkonto og/eller abonnement på nettavisen, vil også følgende informasjon lagres om deg:
Navn, adresse og annen kontaktinformasjon du selv oppgir i registreringsprosessen. Disse data er lagret frem til du sletter din brukerkonto.
Informasjon om abonnementet ditt, f.eks. når det ble kjøpt, hvordan det ble betalt, noen få sifre fra ditt kredittkort, abonnementets varighet og hvilket abonnement du har. Disse data lagres frem til brukerontoen slettes.
Enkle data om hvilke artikler du har lest og hvor mye av artiklene du leser. Dette brukes til å kunne forbedre vårt innhold og slettes hvis du sletter din brukerkonto.
NB: Etter at data er slettet vil de likevel kunne spares i inntil 180 dager i backuper. Backuper lagres med høy sikkerhet og begrenset tilgang, og er nødvendig for å kunne drive
feilsøking og ivareta brukerenes og datasystemenet sikkerhet.
Dine rettigheter:
Som bruker av dette nettstedet kan du kontakte avisen for å få dine data utlevert og/eller slettet.
Har du en brukerkonto/abonnement, kan du logge inn i din brukerprofil og laste ned dine lagrede data, samt slette din brukerkonto og tilhørende data når som helst.
Du kan også slette alle lokale data i din nettleser. Fremgangsmåten for dette varierer mellom ulike nettlesere og enheter.
Anbefaling: Ved å benytte deg av EU-tjenesten YourOnlineChoices.com kan du selv til en viss grad styre hvordan ulike annonseleverandører sporer deg,
samt lese mange gode tips til hvordan du kan tilpasse hvilke annonser som vises. Åpne YourOnlineChoices.com i et nytt vindu.
NB: Enkelte systemkritiske data som finnes i for eksempel webserverens logger vil ikke kunne slettes på forespørsel, men disse slettes automatisk etter kort tid iht informasjonen ovenfor.
Hvis du trykker AVVIS vil ingen informasjonskapsler lagres i din nettleser og ingen data om deg logges i våre databaser. Det betyr også at vi ikke kan vite om du har godkjent eller ikke,
slik at du vil se denne advarselen på hver side du besøker. Teknisk informasjon (webserverlogger) vil likevel lagre din IP-adresse og nettleserinformasjon, men dise slettes fortløpende som beskrevet ovenfor.
Vi tar ditt personvern på alvor
Ved å besøke dette nettstedet vil noen data bli lagret. Dette er informasjon som er nødvendig for å kunne tilby tjenesten til deg.
Vi lagrer så lite data vi kan, så kort tid som mulig.