ANNONSE
Annonse

15 millioner til Bergstaden Røros og Circumferensen

BERGSTADENS ZIIR: Røros mest kjente landemerke. Foto: Berit Kleven

Hvert år får norske verdensarvsteder tilskudd over statsbudsjettet. I denne runden deles det ut over 62 millioner kroner til arbeidet med den norske verdensarven.

Nea Radio
Nea Radio

Publisert:

ANNONSE
Annonse

Det er Klima- og miljødepartementet som er øverste ansvarlige myndighet for oppfølgingen av verdensarven i Norge. Fordeling av tilskudd skjer via Riksantikvaren.

- Åtte fantastiske og unike steder i Norge er skrevet inn på UNESCOs verdensarvliste. Midlene til den norske verdensarven går både til istandsetting, vedlikehold og formidling, sier klima- og miljøminister Ola Elvestuen.

KLIMA- OG MILJØMINISTER Ola Elvestuen (V) Foto: Venstre

Rjukan, Røros og Bergen

Industriarven i Rjukan og Notodden ble tildelt verdensarvstatus i 2015. De får i år over 20 millioner i tilskudd til arbeidet med istandsetting og formidling. Mandheimen på Rjukan fikk store skader i en brann i 2016, og halvparten av midlene til industriarven går til arbeidet med denne bygningen.

Bergstaden Røros og Circumferensen får over 15 millioner kroner. Her skal blant annet pengene brukes utbedringen av Olavsgruvaveien og istandsetting av verneverdig bebyggelse. Med over 15 millioner til Bryggen i Bergen fortsetter også istandsettingsarbeidene der.

Hele den norske verdensarven får midler

Verdensarven i Vestnorsk fjordlandskap omfatter Geirangerfjorden i Møre og Romsdal og Nærøyfjorden i Sogn og Fjordane. Vestnorsk fjordlandskap får til sammen 3 millioner kroner i tilskudd. Urnes stavkirke i Sogn og Fjordane mottar nær 1, 2 millioner kroner, mens bergkunsten i Alta i Finnmark får 4.000.000. I Finnmark står også de fire norske målepunktene på Struves meridianbue. Arbeidet med skjøtsel og formidling av Struves meridianbue mottar i år tilskudd 1.200.000 kroner. Vegaøyan får 2 millioner i årets tildeling.

Liste over tilskuddsfordeling til verdensarvstedene:

Struves meridianbue 1.200.000,-

Bergkunsten i Alta 4.000.000,-

Vegaøyan 2.000.000,-

Bergstaden Røros og Circumferensen 15.050.000,-

Vestnorsk fjordlandskap 3.000.000,-

Bryggen i Bergen 15.100.000,-

Urnes stavkirke 1.180.000,-

Rjukan-Notodden industriarv 20.700.000,-

VERDENSARV: Mandheimen på Rjukan Foto: Per Berntsen

Nøkkelord

Siste nytt i Kultur Vis flere

Kåret til beste stand under Rørosmartnan

Kåret til beste stand under Rørosmartnan

Juryen har kåret to vinnere av beste stand under martnan. En i gata og en i martnashallen.

Martnaskrus med hyllest til rørospolsen

Martnaskrus med hyllest til rørospolsen

Potteriet Røros har laget 700 krus til Rørosmartnan.

Tolker The Boss i Kimen

Tolker The Boss i Kimen

Namsos Allstar

Namsos Allstar ha tatt et dypdykk i materialet til Bruce Springsteen. Nå tar de med seg resultatet til Kimen kulturhus.

Poppet opp i Kimen

Poppet opp i Kimen

Vebjørn og Aune Sand inntar kulturhuset

Vebjørn Sand holder malerkurs for barn i alle aldre i Kimen Kulturhus denne uka. I tillegg er det pop-up utstilling og foredrag der broren Aune også deltar. Hør intervjuet med Norges kanskje mest eksotiske tvillingpar her.

Gjenopplev stemningen fra åpningen av Rørosmartnan

Bilder og video

Gjenopplev stemningen fra åpningen av Rørosmartnan

Klokken 12 tirsdag ble den 166. Rørosmartnan åpnet på Malmplassen.

UKM i Holtålen

UKM i Holtålen

Feiende flott arrangement, men hvor er guttene og hvor er bandene?

ANNONSE
Annonse
ANNONSE
ANNONSE