ANNONSE
Annonse

15 millioner til Bergstaden Røros og Circumferensen

BERGSTADENS ZIIR: Røros mest kjente landemerke. Foto: Berit Kleven

Hvert år får norske verdensarvsteder tilskudd over statsbudsjettet. I denne runden deles det ut over 62 millioner kroner til arbeidet med den norske verdensarven.

Nea Radio
Nea Radio

Publisert:

ANNONSE
Annonse

Det er Klima- og miljødepartementet som er øverste ansvarlige myndighet for oppfølgingen av verdensarven i Norge. Fordeling av tilskudd skjer via Riksantikvaren.

- Åtte fantastiske og unike steder i Norge er skrevet inn på UNESCOs verdensarvliste. Midlene til den norske verdensarven går både til istandsetting, vedlikehold og formidling, sier klima- og miljøminister Ola Elvestuen.

KLIMA- OG MILJØMINISTER Ola Elvestuen (V) Foto: Venstre

Rjukan, Røros og Bergen

Industriarven i Rjukan og Notodden ble tildelt verdensarvstatus i 2015. De får i år over 20 millioner i tilskudd til arbeidet med istandsetting og formidling. Mandheimen på Rjukan fikk store skader i en brann i 2016, og halvparten av midlene til industriarven går til arbeidet med denne bygningen.

Bergstaden Røros og Circumferensen får over 15 millioner kroner. Her skal blant annet pengene brukes utbedringen av Olavsgruvaveien og istandsetting av verneverdig bebyggelse. Med over 15 millioner til Bryggen i Bergen fortsetter også istandsettingsarbeidene der.

Hele den norske verdensarven får midler

Verdensarven i Vestnorsk fjordlandskap omfatter Geirangerfjorden i Møre og Romsdal og Nærøyfjorden i Sogn og Fjordane. Vestnorsk fjordlandskap får til sammen 3 millioner kroner i tilskudd. Urnes stavkirke i Sogn og Fjordane mottar nær 1, 2 millioner kroner, mens bergkunsten i Alta i Finnmark får 4.000.000. I Finnmark står også de fire norske målepunktene på Struves meridianbue. Arbeidet med skjøtsel og formidling av Struves meridianbue mottar i år tilskudd 1.200.000 kroner. Vegaøyan får 2 millioner i årets tildeling.

Liste over tilskuddsfordeling til verdensarvstedene:

Struves meridianbue 1.200.000,-

Bergkunsten i Alta 4.000.000,-

Vegaøyan 2.000.000,-

Bergstaden Røros og Circumferensen 15.050.000,-

Vestnorsk fjordlandskap 3.000.000,-

Bryggen i Bergen 15.100.000,-

Urnes stavkirke 1.180.000,-

Rjukan-Notodden industriarv 20.700.000,-

VERDENSARV: Mandheimen på Rjukan Foto: Per Berntsen

Nøkkelord

Siste nytt i Kultur Vis flere

Alt klart på Nedalshytta

Alt klart på Nedalshytta

Alt er klart for sesongstart på Nedalshytta i Sylan.

Brekka Bygdetun åpner

Brekka Bygdetun åpner

Denne helga åpner Lars og Ingunn Græsli Brekka Bygdetun for sommeren.

– Å si hva som er favorittlåta er som å si hvem som er favorittungen

Magne Almås fra Sie Gubba er torsdagens sommergjest:

– Å si hva som er favorittlåta er som å si hvem som er favorittungen

Magne Almås deler noen av sine favorittøyeblikk fra 23 år i Sie Gubba, men vil ikke avsløre hva som er hans favorittlåt fra egen katalog.

Hotell & Gjestegård i 30 år

Hotell & Gjestegård i 30 år

På dagen, ja på timen 30 år etter de første gjestene inntok Selbusjøen Hotell & Gjestegård, ble det tid til en markering for de ansatte.

Fredrik Græsvik kommer til Røros

Fredrik Græsvik kommer til Røros

For første gang starter Elden og Rørosmuseet en foredragsserie under forestillingsperioden til Elden. Blant foredragsholderne er utenrikskorrespondent i TV2, Fredrik Græsvik.

Ønsker mer raushet

Ønsker mer raushet

Sissel Berge inviterer oss inn på tunet på Rolset gård i sommer.

ANNONSE
Annonse
ANNONSE
ANNONSE

Dette nettstedet bruker cookies

Dette nettstedet bruker cookies/"informasjonskapsler" for å forbedre funksjonalitet og brukeropplevelse.

En informasjonskapsel er en mekanisme der din nettleser kan ta vare på informasjon den får fra nettsider, for så å sende disse tilbake til nettsidene igjen senere. Dette gjøres automatisk uten at brukeren trenger å tenke på det.

Informasjonskapslene kan ha flere funksjoner, for eksempel å holde rede på innstillinger, hvilken bruker du er logget inn som, hva du har tilgang til, hjelp til å sørge for at du får tilsendt riktig innhold, sporing av annonsevisninger og annet.

Informasjonskapsler gjør det mulig å holde rede på slike innstillinger og annet over tid, slik at informasjonen er lettere tilgjengelig ved gjentatte besøk til nettstedet. Informasjonskapslene brukes også til midlertidig håndtering av brukerspesifikk informasjon når man besøker forskjellige deler av samme nettsted.

To eksempler fra de mange funkjsonene nettstedet bruker informasjonskapsler for å vedlikeholde: Én informasjonskapsel brukes for å huske innstilling for lydstyrke på videoavspilleren, en annen brukes for å huske om du har krysset vekk denne boksen med informasjon, slik at du ikke trenger å se den igjen neste gang du besøker dette nettstedet fra samme enhet som du bruker nå.

Informasjonskapsler lagres automatisk av nettleseren din som små tekstfiler på din datamaskin. Du kan selv endre innstillinger for hvordan informasjonskapsler skal håndteres i din nettleser.

Informasjonskapsler kan leveres av alle typer innhold på nettstedet, både tekstsider, bilder og annet. Informasjonskapslene sendes kun tilbake til det nettstedet du fikk dem fra, ikke til andre nettsteder.

Mange nettsteder, dette inkludert, fungerer ikke som de skal dersom du ikke tillater bruk av informasjonskapsler.

Dette nettstedet bruker informasjonskapsler for å håndtere tre nivåer av funksjonalitet:

Kritiske informasjonskapsler brukes til å holde rede på brukerinformasjon, tilgang, personlige innstillinger og annet. Uten disse fungerer ikke nettstedet som det skal.

Analyse-informasjonskapsler brukes for å holde rede på trafikk på nettstedet, hvilke deler av det som er mest populært, hvilke deler som brukes mest og annet. Deler av disse er tredjepart informasjonskaplser levert av eksterne tjenesteleverandører. Informasjonskapsler for analytisk funksjon brukes for å forbedre nettstedet (som er under stadig utvikling), men disse er ikke kritiske for nettstedets funksjonalitet.

Annonse-informasjonskapsler brukes av interne og tredjeparts annonsesystemer for å holde oversikt over og spore visninger av annonser.

Det er lovpålagt krav om at denne informasjonen gjøres tilgjengelig for deg som bruker av nettsteder som benytter slike informasjonskapsler.

NewsFlow - Thin AS

Dette nettstedet bruker cookies.