Våren har vært i full sving lenge på Sandberg gartneri på Skatval og Lars Mæhre og familien har travle dager med å dyrke fram sommerblomster nok til å mette vinterleie trønderes behov for blomsterprakt.
– Det er ikke lenge til vi åpner nå, sier Lars i drivhuset som er sprengfullt av sommer.
– Vi som driver med dette har liksom ei klokke i oss. Det kommer et tidspunkt på senvinteren der det er på tide å få jord på fingrene.
Saken fortsetter under lydklippet
Foto: Anne Gundersen
Travelt
Sesongen for salg er forholdsvis kort hos Sandberg gartneri, den 10. juni stenges dørene.
– I tiden fram mot åpningen i slutten av april har vi et par stykker her som jobber noen timer i uka. Men når butikken åpner må det flere krefter til og da har vi fire stykker som hjelper med salget, forteller Lars. I løpet av sesongen er rundt 10 000 mennesker innom og handler i drivhuset.
– Men selv om hovedaktiviteten strekker seg fra februar til juni, tror jeg ikke det går en eneste dag i året jeg ikke er nede i drivhuset og fikser litt, smiler gartneren.

Sommerfornemmelser: Det er mange som lengter mot vår. Det er noe som merkes når Sandberg gartneri åpner dørene for salg i slutten av april. FOTO: Anne Gundersen
Ny jord
Om Lars Mæhre skal gi ett eneste stalltips om hvordan du skal lykkes med sommerblomstene, så er det å ha ny jord i krukker og kar.
– Ikke bruk den gamle jorda fra i fjor. Den er tom for næring og da vil ikke plantene kunne nå optimal vekst, er hans råd.